Menu

ciach-bach blog

Po prostu, wszystko co ciekawe

A może by tak w Alpy Żydowskie?

maciejdutkiewicz

O pasie biblijnym i o pasie rdzy w USA już słyszałem i nawet interesowałem się nim. Upadły przemysł ciężki gdzieś między Cleveland, Chicago, Buffallo i Detroit. Ale właśnie dowiedziałem się, że istnieje zupełnie inny pas - pas barszczu czyli 'borscht belt'. Jest to, a właściwie było, zagłębie letnisk i wczasowisk w górach Catskill, zwanych także Żydowskimi Alpami, w stanie Nowy Jork. Jeśli ktoś ich szuka na mapie, to trzeba spojrzeć na tereny na zachód od rzeki Hudson - tak trochę na lewo i w górę od Nowego Jorku.

 

8699910633_fbf8a3e472_b

Grossinger's Catskill Resort Hotel w miejscowości  Liberty, zamknięty od 1986 roku; źródło: flickr.com - Forsaken Fotos

 

Aktorzy znani ... i lubiani


Internety twierdzą, że pas barszczu był szczególnie popularny wśród aktorów żydowskiego pochodzenia - najsłynniejsi z nich to Woody Allen albo Mel Brooks. Podobno nawet wykształcił się styl aktorski pasa barszczu. Autoironiczny i skupiony na sobie samym. Pochodzenie nazwy regionu jest oczywiste - goście hoteli znali tę zupę bardzo dobrze, bo przecież mieli korzenie wschodnioeuropejskie.

 

8701033002_f0aab5767d_bGrossinger's Catskill Resort Hotel w miejscowości  Liberty, zamknięty od 1986 roku; źródło: flickr.com - Forsaken Fotos

 

Co zabija podmiejskie letniska?

 

W dobie odrzutowców, czyli od lat 70. zagłębie hotelowe w górach Catskill zaczęło się chylić ku upadkowi. Po prostu dotyczasowi goście zaczęli na weekendy wyjeżdżać dalej. Zresztą, podobne zjawisko miało miejsce w Polsce, jest wiele przecież wiele podmiejskich letnisk, które już dawno letniskami nie są. Bo kto by jechał na wczasy, na przykład do Czarnej Strugi pod Ząbki? Pas barszczu dziś słynie z opuszczonych budynków z basenami, salami tanecznymi i wszystkim co mają hotele. Atrakcja dla miłośników urbeksu.

 

© ciach-bach blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci